Jedinečné účinky vitamínu K v kardiovaskulárnom a kostnom zdraví

Vitamín K bol objavený v roku 1929. Dánsky vedec Henrik Dam a jeho kolegovia skúmali úlohu cholesterolu v strave pri kŕmení kurčiat stravou bez tuku. Po niekoľkých týždňoch začali zvieratá trpieť častým krvácaním.

Povaha vitamínu K zostala záhadou až do roku 1939, keď Edward A. Doisy, profesor biochémie na lekárskej fakulte St. Louis University, určil jeho štruktúru a syntetizoval ho v laboratóriu. V roku 1943 sa preukázalo, že vitamín K dokáže zmierniť príznaky neprimeraného krvácania u ľudí, a liečba vitamínom K sa stala rutinou, ako sa uvádza v prezentačnej reči o Nobelovej cene.

Henrik Dam a Edward A. Doisy

Dnes vieme, že vitamín K nie je len jeden vitamín, ale skupina vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré majú podobnú molekulárnu štruktúru. A pribúdajúce klinické dôkazy za posledné dve desaťročia ukázali, že jeho úloha v ľudskom zdraví presahuje rámec zrážania krvi. Vitamín K (a najmä vitamín K2) hrá zásadnú úlohu v kardiovaskulárnom a kostnom zdraví. Nový výskum ukazuje sľubné väzby na ďalšie zdravotné výhody, ako je rast dospievajúcich, podpora cukru v krvi, tehotenstvo, zdravie obličiek alebo dokonca starnutie pokožky.

Vitamín K má jedinečné výhody:

Vitamín K1 je potrebný na zrážanie krvi a nájdete ho v rastlinných potravinách, konkrétne v listovej zelenej zelenine. Ľudia ho často konzumujú na úrovni 75-90 % zo všetkých odrôd vitamínu K. Aby sme povedali pravdu, telo slabo vstrebáva vitamín K1. Krv z jedla berie len 5-10 % a v pečeni sa mení na vitamín K2. Dodatočne je konverzia výrazne inhibovaná, ak má niekto zlú pečeň.
Vitamín K2 sa zvyčajne nachádza vo fermentovaných potravinách. Vyrábajú ho aj črevné baktérie v hrubom čreve, ale v menšom množstve, ako sa predpokladalo. Preto väčšina z nás má nedostatok vitamínu K2. Dlhý bočný reťazec vitamínu K2 navyše umožňuje cirkulovať v krvi dlhšie ako K1. Vitamín K2 sa rýchlo vstrebáva a má dlhý polčas v porovnaní s K1, ktorý sa z organizmu vytratí po 1,5 hodinách.
Vitamín K2 je nevyhnutný na premenu kritického proteínu na tvorbu kostí, ktorý sa nazýva osteokalcín. Osteokalcín je nevyhnutný proteín, ktorý pomáha udržiavať homeostázu vápnika v kostnom tkanive. Spolupracuje s bunkami osteoblastov na tvorbu zdravého kostného tkaniva. Neadekvátny K2 inhibuje produkciu osteokalcínu a znižuje tok vápnika do kostného tkaniva. To vedie k zníženiu kostnej hmoty a oslabeniu kostnej matrice.

»»» pozrite si video o synergickom účinku vitamínov K2 a D3

Kto potrebuje vitamín K2?

Výsledky výskumu publikované v uplynulom desaťročí ukazujú, že vitamín K2 je významným prispievateľom k rozvoju kostnej hmoty počas rastu, pomáha nám mať silné kosti počas normálneho života a znižuje riziko vzniku osteoporózy.

Okrem toho existujú dôkazy, že pravidelný príjem vitamínu K2 tiež pomáha udržiavať pružnosť ciev – čo znižuje riziko vzniku hypertenzie a kardiovaskulárnych alebo obehových ochorení.

Najnovší výskum vitamínu K2 a D3

U ľudí s cukrovkou 2 typu sa znížila citlivosť na inzulín, ktorá prispieva k demineralizácii kostí a mohla by súvisieť aj so zmenami hladiny osteokalcínu a inzulínu v sére, najmä pri spojení s nedostatkom dennej spotreby vitamínov D3 a K2.

V lete 2020 mexickí vedci vybrali 40 dobrovoľníkov. Rozdelili ich do troch skupín: 1 skupina vzala 1000 IU vitamín D3 + placebo, 2 skupina dostala 100 mg vitamínu K2 a placebo a tretia mala obe dávky vitamínu D3 a K2.

V priebehu 3 mesiacov zistili výskumníci, že kombinované doplnenie vitamínov D3 + K2 výrazne znižuje hladinu glukózy a % funkčných pankreatických beta buniek. Ukázalo sa, že spoločne tieto vitamíny poskytli najlepšiu hodnotu pre zdravie.

Odporúčané dávkovanie vitamínu D3 a K2:

Klinické štúdie ukazujú, že naše telo potrebuje denne najmenej 180 mikrogramov pre dosiahnutie maximálneho priaznivého účinku. EQ K2+D3 preto obsahuje 200 mcg a 40 mcg vitamínu D3 v každej dennej dávke – 1 kapsule.

»»» Viac informácií o vitamínoch  EQ K2+D3 nájdete tu:

Vitamín K2+D3
Predchádzajúci článokViete, prečo potrebujeme viac draslíka?
Ďalší článokPrečo by sme mali konzumovať ryby?
Editujem blog o aktívnom a zdravom životnom štýle. Publikujem obsah, ktorý je zameraný na motiváciu ľudí k aktivite, pohybu, zdravej výžive a endorfínom. Súčasne budujem nový, malý redakčný tím pre stránku Zdravieaživotnýštýl. Hľadám blogera, ktorý má k vyššie menovaným témam blízko. Ideálne, ak holduje športu, ale i zdravej výžive. Pozícia je dobrovoľnícka. Ponúkam ti však priestor pre vlastnú sebarealizáciu pri autorskom písaní, tvorbe rozhovorov, audiovizuálneho obsahu na témy s pohybom a zdravím súvisiace. V prípade, že sa osvedčíš, radi ti dám ponuku na dlhodobú honorovanú spoluprácu v redakčnom tíme.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu