Prečo sa vyhybáme tukom v strave už viac ako šesťdesiat rokov?

Dr. Ancel Keys (1904 - 2004) jeden z velikánov modernej nutrilógie

V histórii ľudstva nepozorujeme masové rozšírenie obezity, alebo nadmerný počet ľudí v určitom období, ktorý by ňou trpel. No s vývojom civilizácie sa postupne rozvíjala obezita.

Vznik a vývoj obezity

Jean Brillat-Savarin (1755-1826), ktorého niektorí považujú za otca nízkosacharidovej diéty, napísal v roku 1825 prelomové dielo Fyziológia chuti. Okrem iného sa v ňom píše: “Druhou zásadnou príčinou obezity je konzumácia múčnych jedál a jedál s vysokým obsahom škrobu, ak sú hlavnou súčasťou stravy.

Foto: kniha Fyziológia chuti od Jean Anthelme Brillat-Savarin

O niekoľko desiatok rokov neskôr riaditeľ pohrebného ústavu z Anglicka William Banting (1796-1878) opäť poukázal na to, že priberanie okrem iného spôsobujú rafinované sacharidy. V roku 1863 napísal akúsi príručku s názvom List o tučnote určený verejnosti, ktorý sa považuje za prvú knihu o tom, ako schudnúť.

Na základe presvedčenia, že priberanie spôsobujú najmä múčne jedlá s vysokým obsahom cukru, zo stravy úplne vylúčil pečivo, mliečne výrobky, pivo, sladkosti a zemiaky, ktoré predtým tvorili väčšiu časť jeho každodenného jedálneho lístka.

Vďaka tomuto prístupu sa Williamovi Batingovi nielenže podarilo schudnúť a hmotnosť si udržať, ale sa aj celkovo cítil lepšie, a práve to ho podnietilo k napísaniu svojho slávneho diela.

Wiliam Banting (1796 – 1878)

Takmer počas celého nasledujúceho storočia sa nízkosacharidové diéty všeobecne považovali za najvhodnejší spôsob, ako poraziť obezitu.

Počítanie kalórií sa ako jedno z „vedecky podložených riešení na chudnutie a udržanie hmotnosti“ začalo vnímať až na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, a to na základe knihy dr. Roberta Hugha Roseho „Najedzte sa do zdravia.“


Robert Hugh Rose (1876 – 1960) – americký dietológ

V päťdesiatych rokoch minulého storočia vyvolávala čoraz väčšie obavy vo verejnosti „veľká epidémia“ ochorení srdca.

Lekárske autority predpokladali, že cholesterol prúdi v tepnách a ukladá sa tam ako nejaký kal v potrubí.

Americký lekár, nutrilóg Ancel Keys prišiel v tom čase s myšlienkou, že nasýtené tuky spôsobujú srdcové onemocnenie, a ako sa neskôr ukázalo, stal sa najvplyvnejším výživovým špecialistom 20. storočia.

Dr. Ancel Key (1904 – 2004) – takmer celý profesijný život pôsobil na Minnesotskej univerzite

Podstatou teórie dr. Keysa a potom teórie uvedenej v Pravidlách stravovania bolo presvedčenie, že všetky tuky sú zlé a pre nás škodlivé, obzvlášť tie nasýtené. Podľa týchto teórií tuk „upcháva cievy“, čo spôsobuje infarkt.

Keys sa v tom čase, domnieval, že tuk nespôsobuje len artériosklerózu, ale že po ňom ľudia tiež zákonite tlstnú.

V roku 1959 svoje predstavy o tom, ako sa chrániť pred vznikom kardiovaskulárnych chorôb zhmotnil do podoby knihy.

Mnohí jeho vedecké závery  spochybňovali, on však rázne kritizoval každého, kto s ním nesúhlasil.

Vďaka svojej dominantnosti, presvedčivosti a charizme sa tomuto mužovi podarilo presvedčiť o svojej hypotéze celý svet.

Od tejto doby sa všetky podoby tuku zapísali v mysliach ľudí ako niečo, čomu sa je dobre vyhnúť.

Jeho odporúčania sa rýchlo medzi ľuďmi uchytili a pretrvali minimálne 60 rokov. V roku 1977 sa pretavili do Pravidiel stravovania pre Američanov a v krátkom čase i do zvyšku sveta.

Piati účastníci Minnesotského sympózia Ancela Keysa o ateroskleróze

Takže od prirodzene sa vyskytujúcich tukov sme prešli na rafinované sacharidy s nízkym obsahom tuku ako chlieb, či cestoviny.

A výsledok?

Počet pacientov trpiacich obezitou vzrástol práve vtedy, keď sa predstavila oficiálne schválená teória o správnosti a prospešnosti nízkotukovej a vysokosacharidovej diéty.

Bola to len obyčajná náhoda?

Názor verejnosti na tuto problematiku sa zmenil v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa do popredia dostávali spôsoby stravovania založené na konzumácii vyššieho množstva tukov.

V roku 2002 Dr. Walter Willet z Harvardskej školy verejného zdravotníctva zosumarizoval celkový výskum týkajúci sa tukov a obezity ( a tiež aj tukov a srdcových chorôb) a nenašiel medzi nimi žiadnu spojitosť. Konštatoval, že: „Strava založená na vysokom príjme tukov sa nejaví byť hlavnou príčinou vysokého výskytu osôb s nadmernou hmotnosťou v spoločnosti a obmedzenie tukov nie je riešením“.

Dr. Walter Willet – muž, ktorý bol označovaný za najvplyvnejšieho odborníka na výživu na svete

Ďalšie štúdie a rozsiahle skúmania stravovania založeného na konzumácií nízkeho množstva sacharidov a vysokého podielu tukov poukazujú na ich väčšiu úspešnosť pri redukcii hmotnosti a zlepšení kardiovaskulárneho zdravia.

Ľudia tiež ľahšie dodržiavajú takýto typ stravovania, pretože vďaka tukom je jedlo sýtejšie a aj lepšie chutí.

Posledným klincom do rakvy dokazujúcim, že na redukciu hmotnosti je účinnejšie stravovanie spočívajúce na vysokom príjme tukov než v ich nižšom príjme, bola štúdia vedcov z Harvardu, ktorí vykonali 53 randomizovaných kontrolovaných pokusov trvajúcich rok a dlhšie.

Zistili, že strava s vyšším príjmom tukovnižším príjmom sacharidov je na redukciu hmotnosti účinnejšia ako strava s nízkym zastúpením tukov.

Vážim si váš záujem o čítanie tohto príspevku!

 

Predchádzajúci článokAko poraziť obezitu raz a navždy
Ďalší článokViete, z čoho pozostávala prirodzená strava našich predkov?
Editujem blog o aktívnom a zdravom životnom štýle. Publikujem obsah, ktorý je zameraný na motiváciu ľudí k aktivite, pohybu, zdravej výžive a endorfínom. Súčasne budujem nový, malý redakčný tím pre stránku Zdravieaživotnýštýl. Hľadám blogera, ktorý má k vyššie menovaným témam blízko. Ideálne, ak holduje športu, ale i zdravej výžive. Pozícia je dobrovoľnícka. Ponúkam ti však priestor pre vlastnú sebarealizáciu pri autorskom písaní, tvorbe rozhovorov, audiovizuálneho obsahu na témy s pohybom a zdravím súvisiace. V prípade, že sa osvedčíš, radi ti dám ponuku na dlhodobú honorovanú spoluprácu v redakčnom tíme.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu